sobota, 24 lipca 2010

Moi mężowie

Do tego posta zbierałam się od miesięcy. Jakoś nie wychodziło mi jego napisanie, bo ciągle się coś działo i ciągle miałam nowe myśli.
Może i lepiej, teraz będzie o wiele bardziej treściwy.

Kiedy pół roku temu po wyprowadzce jeszcze wtedy męża zaczynałam pisać, post miał zupełnie inny tytuł. Miał byc krzykliwą analizą mojej sytuacji i butnem przeciwko kobiecie, która mi go zabrała. Nazwałam ją wtedy lafiryndą. I gdyby nie mój honor i duma, które mnie blokowały zrobiłabym wszystko, żeby ją zniszczyć. Zawodowo chociażby, a miałam tę moc.

Zadałam sobie wtedy pytanie "dlaczego tak się stało"? Dziś dodatkowo dopytuję "dlaczego tak się dzieje"? - w odniesieniu do siebie i do wszystkich z mojego otoczenia (również bliskiego), którzy zdradzają i są zdradzani. To nie literówka, ani pomyłka. Ciągle ktoś się zdradza, ciągle ktoś odchodzi. To plaga, choroba, zaraza i nie wiem co jeszcze. Po tym, co zdarzyło mi się usłyszeć, zobaczyć zaczęłam się zastanawiać co się dzieje, gdzie wartości i sakramenty, szacunek i uczucia. Ile z tych osób jest naprawdę nieszczęśliwych w swoim związku? kto popełnił taki życiowy błąd, że teraz szuka ujścia. A kto po prostu szuka wrażeń, żeby "urozmaicić" sobie życie. Mój mąż pzez 10 lat powtarzał, że jestem spełnieniem jego marzeń, byliśmy szczęśliwi. Nie zalicza naszego małżeństwa do pomyłek. A jednak odszedł. Nie jest już z nią, nie jest szczęśliwy w nowym życiu. Tu akurat ona była pomyłką.

Ale minął kolejny miesiąc.
Usłyszałam od męża, że mnie kocha. Od nie mojego męża, od cudzego.
Od człowieka, który nie dostał ode mnie sygnału, którym nigdy nie byłam zainteresowana. To mąż, który ma super żonę i wspaniałe dzieci. Który na potrzeby kontaktu ze mną tworzył domowe "problemy". Sztampowe "żona mnie nie rozumie, nie słucha, nie potrafię z nią rozmawiać, a z Tobą mogę o wszystkim" itp. żałosne. Walczyłam z nim kilka miesięcy, aż osiągnęłam sukces. Sposobem, podstępem. Ale się udało.

Za jakiś czas przypadkiem poznałam bardzo atrakcyjnego mężczyznę. Taka iskra od pierwszego spojrzenia jakiej dawno nie czułam. Sama byłam w szoku. Nawet przez chwilę pomyślałam, że może tak musiało się stać u mnie w domu, może to za jakiś czas będzie mój książę z bajki... Książę pisał, smsował, dzwonił, zapraszał na kawę. Czarujący, bardzo ujmujący... i bardzo żonaty jak się później okazało!
Powiedział, że się zakochał i gdyby nie... dzieci, odszedłby od żony, żeby być ze mną. Zdążyłam więc przypadkiem przez chwilę... być tą trzecią. Zapytałam "dlaczego" - usłyszałam, że nie jest szczęśliwy w małżeństwie. No bo cóż miał mi powiedzieć. A ja nigdy nie zbadam i nie dowiem się czy on szukał wrażeń, czy rzeczywiście coś jest nie tak.
Niemniej jednak myślę, że nie jestem od jego żony w niczym lepsza ani gorsza. Jestem tylko inna. I to pewnie to jest takie ekscytujące.
Tak czy siak, przez te kilka "chwil" znajomości zdarzył się pocałunek i przytulenie. Mam z nim kontakt do dziś i potworną słabość do tego człowieka. I tylko dlatego, że stałam niedawno po drugiej stronie barykady panuję nad sytuacją. Tylko dlatego, że wiem jak to boli, a przede wszystkim, że nie wolno. Po prostu. Ale nie wiem, co by było, gdybym nie miała swoich doświadczeń. Może bym pomyślała, to jego decyzje, ja jestem wolna i mogę.
Czasem do siebie dzwonimy, czasem piszemy. Dla ogólnego dobra unikamy spotkań. Wiem, że powinnam tę znajomość uciąć całkowicie, bo mimo, że nic się nie dzieje, nie ma fizyczności i podtekstów, to mam świadomość, że każdy telefon sprawia mi radość. Jemu też. Wiem, że gdybym tylko chciała, mogłabym mieć go w opcji "full", ale jako trzecia.
To doświadczenie mi uświadomiło, że rzeczona L. prawdopodobnie też na dzień dobry usłyszała od mojego męża, że mu "źle w związku i żona go nie rozumie". Może nawet coś jeszcze usłyszała. Nie musiała wiedzieć, czy to prawda czy nie. Tego nawet ja nie wiem. A ona młoda jeszcze jest. Życia nie zna. Nie bronię jej, ale wiem jak wiele zależy w takiej sytuacji od mężczyzny.

A mąż, mój były mąż, się raz uaktywnia raz deaktywuje. Widujemy się regularnie. Albo z uwagi na stare zobowiązania i sprawy do załatwienia albo przypadkiem, albo po prostu na kawę. Potrafię z nim normalnie i swobodnie rozmawiać. Czasem za nim zatęsknię. I ciągle coś do niego czuję.
Czasem jeszcze przebudzę się w nocy i smutno mi, że nie ma mojego ulubionego przytulenia. Czasem złoszczę się, że nie mam komu ugotować obiadu i że w naszym domu tak pusto. Innym razem denerwuję się, że sama muszę wiercić dziurę w ścianie...
... a jeszcze innym razem... cieszę się, że mogę pomalować paznokcie na taki kolor, na jaki mam właśnie ochotę i nikt nie marudzi, że mu się nie podoba, że mogę kupić dwudziestą parę butów i setną torebkę i nikt nie zrzędzi, że mam czas dla siebie, mój czas i robię to, na co mam ochotę i odpoczywam.

Odpoczywam i zbieram siły na nowe życie. Zbieram też nowe doświadczenia i uczę się życia. Jak dla mnie to niesamowite. I mimo, że wolałabym mieć moją wcześniejszą stabilność życiową, to myślę, że skoro już mnie to spotkało, to wykorzystam ten czas tak, aby nowe życie było nieporównywalnie lepsze. I nic nie muszę robić. To wszystko się samo dzieje, a ja tylko patrzę, słucham, uczestniczę i wyciągam wnioski.

Życie jest naprawdę pokręcone i jednocześnie nieprawdopodobnie ciekawe. Już to mówiłam kiedyś - czasem myślę, że jestem wariatką. A może po prostu książkową "wiedźmą":) Jak to się dzieje, że to wszystko toczy się tak, a nie inaczej. Że to właśnie ja zbieram takie doświadczenia?

Naprawdę, aż sama jestem ciekawa co będzie dalej:)

9 komentarzy:

 1. Dalej będzie tylko lepiej. Uparcie powtarzam sobie i innym NAJLEPSZE JESZCZE PRZED NAMI:)

  OdpowiedzUsuń
 2. byłem zdradzany i zdradzałem, byłem mężem i kochankiem. Byłem dupkiem i jeszcze większym dupkiem. Pewnego dnia powiedziałem sobie powoli i cicho: to już było, minęło. Zacznij jeszcze raz. I jestem sam. Ani mężem, ani kochankiem. Ale dupkiem jestem nadal...
  Bardzo poruszył mnie Twój post. Dobrej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mądrze piszesz, kochana M. Już duża M :) Pytanie dlaczego ludzie zdradzają ma pewnie z tysiąc odpowiedzi, nie wiem, nie zdradzałam. Związki między ludźmi to rzecz skomplikowana, natomiast sama miłość- to prostsze, jest, albo jej nie ma.
  W każdym razie po 10 latach spędzonych z T. nauczyłam się, że lojalność i kręgosłup moralny są ważne i ułatwiają przetrwanie. Też mam w pracy chłopaków zonatych i dzieciatych, mówią, że na zdradę nie mieliby czasu ani ochoty, bo to komplikacje. Być prostym człowiekiem to nie najgorsza rzecz ;)
  I myślę jeszcze, że nawet jak człowiek się czasem pogubi, to sam jest za to odpowiedzialny, zwalanie winy na innych to tchórzostwo. A teksty że "żona mnie nie rozumie" są żałosne. I wkurzające!

  cmokam Cię nieprzytomnie :****

  OdpowiedzUsuń
 4. Budująco mądrze piszesz:-)

  Proste sytuacje, proste układy to zawsze najlepszy wybór. Z takim kompasem człowiek albo się rodzi, albo dochodzi do niego przez bolesne doświadczenia.

  Zasługujesz na mądrego, na 150% lojalnego faceta. Na pewno gdzieś tam uchował się jakiś i czeka na właściwy moment.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ida - jestem pewna, że tak. Nic nie dzieje się bez przyczyny, zaczynam wierzyć, że w życiu nie ma przypadków.

  Holden - nie wiem co powiedzieć. Nie zapytam Cię "dlaczego", choć kusi. Nie znam Cię, ale chyba niesłusznie nazywasz się "dupkiem". a jak sam często powtarzasz, zawsze można zacząć od nowa, inaczej. Więc - trzymam kciuki za Ciebie! :)

  J. zgadzam się z Tobą w 100%.
  I zgadza się, sama miłość jest albo jej nie ma, to proste. Ale dlaczego jak miłość jest to i tak ludzie skaczą na boki?

  Uliszko - ja właśnie mocno w to wierzę. Pewnie to będzie coś na zasadzie "mężczyzna z przeszłością i kobieta po przejściach". Być może to będzie czyjś były mąż,może nawet taki, który zdradził.
  Wszystko jedno. Byle wyciągnął wnioski.

  Dobrej niedzieli dla Was :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo szczery i przemyślany wpis Mała-eM. Ostatni gdzieś przeczytałam, że mężczyzna nie może być za bardzo bogaty i za bardzo przystojny jedynie może być za bardzo żonaty ;) Moja siostra takich "skoczków" po swoim rozwodzie też kilku przerabiała to jakaś plaga w przedziale wiekowym 35- 45:)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Być może to będzie czyjś były mąż,może nawet taki, który zdradził.
  Wszystko jedno. Byle wyciągnął wnioski."

  A gdyby to był Twój były mąż? :)

  Pozdrawiam Cię, Mała-eM.

  OdpowiedzUsuń
 8. Felicita, ale mnie zaskoczyłaś;)
  nie brałam go pod uwagę pisząc to zdanie.
  Ale tak ogólnie myślę, że nie jest to możliwe. Mój mąż mnie skrzywdził strasznie. Nie wiem co musiałby zrobić, żebym taką opcję rozważyła. Na ten moment mimo wszystko jestem na nie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Mała eM, nigdy nie mów nigdy. ;) :)

  OdpowiedzUsuń